k. konwicki.art.pl
O twórczości Tadeusza Konwickiego

1974

KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH Powieść

Omówienie

Powieściowa fabuła, tuż-przedwojenna historia miłości Wicia i Aliny, jest przeplatana cytatami autentycznych „kronik” z gazet międzywojennych. Utwór ten, pastisz literatury młodzieżowej, stanowi wielką próbę rehabilitacji kiczu (jak wypowiadał się sam autor), zapoczątkowaną w twórczości Tadeusza Konwickiego już zresztą w „Salcie” (a może jeszcze wcześniej). Oczywiście ta warstwa jest tylko punktem wyjścia do lektury tej niezwykłej książki.

Kompozycja oparta jest na charakterystycznym chwycie konstrukcyjnym Konwickiego — podróży wyobraźniowej. Wicio spotyka bowiem Nieznajomego, czyli siebie z przyszłości, a więc raczej: Nieznajomy spotyka Wicia. Intermediami narracyjnymi są zaś — oprócz wspomnianych już kronik — nostalgiczne refleksje o dawnej Litwie (por. trzy intermedia z „Wniebowstąpienia”), o dawnym świecie, którego już nie ma, a który jako scenerię wypadków fabularnych obserwujemy w jego ostatnim oddechu.

W latach osiemdziesiątych Andrzej Wajda nakręcił według tej powieści film. Scenariusz (jego pierwszą wersję) napisał sam Tadeusz Konwicki. Autor pierwowzoru literackiego został też zaproszony przez reżysera do zagrania roli Nieznajomego.

© 2006 Przemysław Kaniecki

konwicki.art.pl > Twórczość > Twórczość dojrzała… > KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH

z Google

© 2006-2009 Pracownia Kultury Współczesnej
Opracowała Emilia Walczak, Zaprojektował Tomasz Kojder. HTML CSS